Kvalitné jímky


Kvalitné jímky
Úvod -> Plastové jímky - výběr -> Využitie dažďovej vody

  

Dažďovou vodou môžete zalievať záhradu, ale aj prať bielizeň a splachovať záchod či umývať automobil.

Dažďová voda je skvelá na zalievanie záhrady. Ponuka nádob je vcelku široká.

Lejak, ktorý sa preženie nad naším domom alebo chalupou, môže byť veľmi užitočný. Samozrejme za predpokladu, že trebárs nevyplaví pivnicu, nezničí úrodu alebo s láskou pestované záhony kvetín. Dažďová voda sa totiž výborne hodí na použitie v záhrade, ale i v domácnosti. Vďaka nej ušetríte nemalé peniaze za vodu z vodovodu a ešte prospejete prírode. Pokiaľ máte možnosť pri svojom dome či chate zbierať dažďovú vodu do sudov alebo podzemných zásobníkov, rozhodne to robte.

Úplne najjednoduchšie je k odkvapu pristaviť sud, barel alebo starú vaňu, odkvap opatriť výklopným zberačom vody alebo jednoducho odkvap zakončiť pri sude. Riešenie je to jednoduché a lacné. Takto zachytená voda sa skvelo hodí na zalievanie záhrady. Je vhodné myslieť na drobné živočíchy, pre ktoré by sa sud mohol stať smrteľnou pascou. Dajte im šancu na únik napríklad v podobe latky vloženej do suda tak, aby dosiahla na horný okraj nádoby. Ešte lepšie je vršok nádoby zakryť napríklad sieťou proti hmyzu. Tá totiž zabráni nielen tomu, aby do suda padali zvedavé zvieratká, ale aj tomu, aby do nádoby nepadalo lístie a voda sa nekazila.

Pod zemou sa neskazí

Oveľa širšie využitie ponúka dažďová voda, ktorú zachytíte do podzemných nádrží. Dažďová voda je tu v tme, preto sa nekazí, nemnožia sa v nej baktérie a riasy. Takto zachytenú dažďovú vodu je možné použiť nielen na zalievanie záhrady, ale aj ako zdroj vody na splachovanie záchodu alebo na pranie bielizne. Na pranie je dažďová voda dokonca veľmi vhodná: je totiž mäkká, prací prostriedok sa v nej dobre rozpúšťa a špina sa z bielizne lepšie uvoľňuje. Čerstvá a čistá dažďová voda dobre poslúži i pri akomkoľvek upratovaní doma. Keď s ňou zalejete kvetiny v byte, zvyknuté na vodu z kohútika, uvidíte, že budú za pár dní vyzerať ako znovuzrodené. Lenže zadovážiť si podzemný zásobník vody nie je len tak. Je nutné vykopať jamu, do ktorej sa zásobník umiestni, a inštalovať špeciálny rozvod vody k práčke a záchodu. Je preto dobré, keď rozhodnutie zadovážiť si zásobník na dažďovú vodu padne ešte skôr, než začnete stavať, alebo keď sa rozhodnete uskutočniť na súčasnom dome nejaké stavebné úpravy.

Dažďovú vodu je potrebné k práčke či záchodu priviesť samostatným potrubím. Dažďovú a pitnú vodu nie je možné miešať.
Pri obstarávaní podzemného zásobníka je potrebné správne zvoliť kapacitu nádrže. Veľkosť zbernej nádoby je vhodné odvodiť od úhrnu zrážok v danej lokalite a podľa plochy pozemku či strechy, z ktorej vodu zbierate. K výpočtu je dobré pridať predpokladanú spotrebu podľa počtu osôb v domácnosti.

Pre dažďovú vodu samostatný vodovod

Priemerná spotreba vody v pražskej domácnosti na osobu je cca 110 litrov za deň. Z toho zhruba polovica spotreby musí byť výlučne pitná voda, pretože sa používa na varenie, pitie či kúpanie. Ale ďalšia polovica spotreby vody, ktorá je potrebná na upratovanie, splachovanie, pranie či zalievanie kvetín, môže byť pokojne voda dažďová. Pomer je potrebné vyrátať podľa toho, na čo všetko sa dažďovú vodu chystáte používať. Priemerná spotreba vašej domácnosti sa dobre vyráta aj podľa vodomeru, ktorý nejaký čas sledujte.

Koľko to stojí?

Nové povrchové nádrže na 1000 litrov možno kúpiť za cenu do 8000 Kč. Podzemné sú i niekoľkonásobne drahšie. Ich cena je závislá od veľkosti a materiálu. K cene treba pridať ešte výkop v zemi a inštaláciu potrubia. Voľba medzi podzemnou a povrchovou nádržou je závislá nielen od financií, ale aj od reliéfu pozemku, na ktorom chcete dažďovú vodu zhromažďovať. Ak je napríklad pozemok vo svahu, možno pre zberné miesto vyhotoviť malý zákop vo svahu, do ktorého sa môže umiestniť i povrchová nádoba. Zákop sa môže uzavrieť dverami, čím sa voda uchráni pred prístupom svetla a zároveň je nádrž kedykoľvek prístupná.

Ak máte vyrátaný objem vody a vybratý zberný kontajner, je potrebné riešiť rozvod vody do domácnosti. Je dôležité priviesť k práčke či záchodu tak vodu dažďovú, ako aj pitnú, a umožniť prepínanie medzi nimi. Bolo by mrzuté, keby vám v mesiacoch s nižším úhrnom zrážok napríklad došla voda na splachovanie WC. To sa môže veľmi ľahko stať, takže je dobré mať vždy i alternatívu pitnej vody z vodovodu. Na dvojitý rozvod myslí i vyhláška. Rozvody pitnej vody a vody dažďovej sa nesmú nikde stretávať, aby sa voda nemiešala, a to ani v spoločnej výtokovej armatúre. Pamätá na to norma ČSN EN 1717.

Dažďovú vodu možno do domácnosti viesť rovnako ako pitnú vodu. Postačia obyčajné vodovodné rúrky, kohútiky, tlakomery a jednoduché mechanické filtre. Nákladnosť takého zariadenia závisí od vzdialenosti, ktorou potrebujeme dažďovú vodu viesť. Je teda vhodné, pokiaľ to priestor dovoľuje, umiestniť nádrž v blízkosti domu. Na čerpanie vody možno využiť jednoduché vodné čerpadlo. Jeho výkon je potrebné vyrátať podľa požadovaného tlaku vody v mieste odberu s prihliadnutím na dĺžku a krútenie vodovodného systému.

Naša firma Ger-ekoplast.LK má pre vás zaujímavé ponuky nádrží a nádrží na dažďovú vodu.
Ponúkame rad kompletov na využitie dažďovej vody, nadzemné nádrže, sudy, podzemné zásobníky a žumpy.

Novinky

Více nádrží a sestav na využití dešťové vody najdete na našem českém e-shopu.

www.nemecke-jimky.eu/

Kontakt

Ger-ekoplast.LK s.r.o

 

Jednatel : Luděk Kröhn

: 03288714, DIČ: CZ03288714

Mail: info@kvalitne-jimky.sk
Tel: +420 777 241 228 

CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies
X zavřít

     Zlava až 40%

Hledáme prodejce na Slovensku.

Záruka 25 let. Sestavy na využití dešťové vody.

Jímky, žumpy, septiky a nádrže na vodu.

Německá kvalita!! Výhodné ceny.